Bilim ve Teknoloji

Allah’ın Sunduğu Mucize Nimet: Silisyum Ve Kuvars

Uzay çağını yaşadığımız yüzyılda teknoloji, neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Teknoloji deyince ilk başta aklımıza gelen; evde ve iş yerimizde yaygın olarak kullandığımız elektronik cihazlarımızdır.

Devamını Oku >>>

 

Bilimsel Gerçekler ve Nuh Tufanı

Hz. Nuh, peygamber olarak gönderildiği kavmine, Allah’a şirk koşmadan iman etmeleri ve sapkınlıklarından vazgeçerek Allah’ın dinine uymaları konusunda uzun seneler öğüt vermiştir.

"Andolsun, Biz Nuh’u kendi kavmine gönderdik, içlerinde elli yılı eksik olmak üzere bin sene yaşadı. Sonunda onlar zulme devam ederlerken tufan kendilerini yakalayıverdi." (Ankebut Suresi, 14)

Devamını Oku >>>

   

Zaman,Bir Anı Diğer Anı ile Kıyasladığımızda Ortaya Çıkan Bir Kavramdır

Zaman, tamamen bizim algılarımıza ve algılarımız arasında yaptığımız kıyasa dayalı bir kavramdır. Örneğin, siz şu anda bu yazıyı okuyorsunuz. Varsayalım ki, yazıyı okumadan önce mutfakta yemek yiyordunuz. İşte mutfakta yemek yediğiniz "an" ile "şu an" arasında bir süre olduğunu düşünür ve buna "zaman" dersiniz. Gerçekte ise, mutfakta yemek yediğiniz "an" sizin hafızanızdaki bir bilgidir. Ve siz içinde bulunduğunuz "şu an" ile, hafızanızdaki bilgi arasında bir kıyas yapar ve bunu "zaman" olarak nitelendirirsiniz. Bu kıyası yapmadığınız takdirde zaman kavramı da kalmayacak, insan için sadece içinde bulunduğu an mevcut olacaktır.

Devamını Oku >>>

   

10 Bin Yıl Önce Profesyonel Yöntemlerle Beyin Ameliyatları ve Diş Tedavileri Yapılıyordu

Pakistan'da yapılan kazı çalışmaları 8 bin yıldan çok daha uzun yıllar önce, dişçilerin diş çürümelerini dolguyla tedavi ettiklerini göstermiştir. Columbia Üniversitesi arkeologlarından Andrea Cucina, Pakistan'da yürüttüğü kazı çalışmalarında bundan 8-9 bin yıl öncesine ait kesici dişlerde küçük delikler fark etmiştir. Yaklaşık 2.5 mm çapındaki bu küçük deliklerin muntazamlığından etkilenen Cucina, konuyla ilgili araştırmalarını derinleştirmiştir. Daha sonra elektron mikroskopları kullanılarak yapılan incelemeler, söz konusu minik deliklerin bakteriler tarafından meydana getirilemeyecek kadar düzgün olduklarını ortaya koymuştur.

Devamını Oku >>>

   

Allah’ın Kullarına İkramlarından Olan Şifa Kaynağı Bir Meyve: Avokado

Vücudumuz yaşamamız için gerekli  hayati işlemleri yaparken oksijen kullanır. Ancak oksijen kullanırken bazı atık maddeler oluşur. Serbest radikal adı verilen bu atık maddeler temas ettikleri hücrelerin yapısını bozarlar. Aslında Allah’ın dünya hayatına bağlanılmaması, dünyanın geçici bir yer olduğunun anlaşılması için yarattığı yaşlanma ve bazı hastalıkların kökeninde işte bu serbest radikallerin etkisi vardır. Fakat rahmet ve merhamet sahibi olan  Yüce Rabbimiz bu sistemin yıkıcı etkisini azaltacak sistemleri yani antioksidanları da yaratmıştır.

Devamını Oku >>>

   

DNA'da, Tamirden Sorumlu Birimleri Yönlendiren Merkezi Bir Emir Sisteminin Bulunduğunu Biliyor muydunuz?

Allah’ın yarattığı ilk insan olan Hz. Adem’den, dünyanın son zamanlarında doğacak en son bebeğe kadar gelmiş geçmiş tüm insanlar birbirlerinden farklıdırlarHiç biri bir diğerinin aynı değildir. Rabbimiz, sonsuz yaratma gücüyle her insanı birbirinden farklı yaratmıştır. Tıpkı her insanın parmak izinin farklılığı gibi. Bu Rabbimizin ‘Sani’ yani –sanatçı– sıfatının bir tecellisidir.Fiziksel özelliklerin oluşumuna Rabbimiz DNA adı verilen, gözle bile görülemeyen, her insanın “tarifini”  içinde bulunduran, dünyanın en küçük bilgi bankasını vesile kılmaktadır.

Devamını Oku >>>

   

Enerji Problemine Doğadan Çözümler

Kanola bitkisinden elde edilen ucuz bir yakıt: Biyodizel

Petrolün kolay bulunabilen bir enerji kaynağı olmaması ve dünyadaki dağılımının dengesizliği, araştırmacıları her zaman yeni enerji kaynakları aramaya zorlayan bir etken olmuştur. Bu çalışmalar çerçevesinde bir çok potansiyel enerji kaynağı üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar özellikle son 10 yıldır hızlanmış ve önemli başarılar elde edilmiştir.

Biyodizel işte bu araştırmalar sonucu bulunan alternatif yakıt seçeneklerinden biridir. Çevre dostu dizel motorunun alternatif yakıtı olan Biyodizel, dizel motorunda kullanılabilecek en ucuz alternatif yakıttır. 1987 yılından itibaren Avrupa ülkeleri ve ABD’de üretilen ve dizel araçlarda olduğu gibi dizel tüm motorlarda hiçbir işlem yapılmadan direk kullanılabilen bu yeni yakıt, mazotun tüm özelliklerini taşıdığı gibi birçok artılara da sahiptir. Biyodizel de kurşun, kükürt ve parafin gibi maddeler kullanılmamaktadır.

Devamını Oku >>>

   

Page 1 of 4

Biyomimetik

Kendini Sürekli Temiz Tutan Lotus Bitkisi

Lotus bitkisi (beyaz nilüfer), çamurlu ve kirli ortamlarda yetişir. Buna rağmen bitkinin yaprakları sürekli temizdir. Çünkü bitki, üzerine en ufak bir toz zerresi geldiğinde hemen yapraklarını sallar ve toz taneciklerini belli noktalara doğru iter. Yaprağın üzerine düşen yağmur damlaları da bu noktalara doğru yönlendirilir ve buradaki tozları süpürmesi sağlanır.

Devamını Oku >>> Kendini Sürekli Temiz Tutan Lotus Bitkisi  

Yaşayan Fosiller

 

 • Bu amberin içinde kanatlı karınca fosili bulunmaktadır. Günümüzde yaşayan kanatlı karıncalarla, milyonlarca yıl önce yaşayan örnekleri arasında hiçbir fark yoktur. Bu da diğer canlılar gibi, karıncaların da evrim geçirmediklerinin delilidir.
 • FOSİL NO: AI0051
  YAŞ: 25 milyon yıllık
  DÖNEM: Oligosen
  BULUNDUĞU YER: Dominik Cumhuriyeti
  YAŞAYAN ÖRNEKLERİ:   

 • Resimde görülen 108 – 92 milyon yaşındaki çekirge fosilleri, çekirgelerin hep çekirge olarak var olduklarının delilidir.   Milyonlarca yıldır aynı olan çekirgeler, canlıların evrimleşmediklerini, yaratıldıklarını söylemektedirler.
 • YAŞ:  108-92 milyon yıllık
  DÖNEM: Kretase
  BULUNDUĞU YER: Santana Oluşumu, Ceara, Brezilya
  YAŞAYAN ÖRNEKLERİ:   

 • Resimde Baltık amberi içinde 50 milyon yıllık bir yaban arısı fosili görülmektedir. 50 milyon yıldır aynı olan yaban arıları, diğer tüm canlılar gibi, yaban arılarının da evrim geçirmediklerini, onları Allah'ın yarattığını göstermektedir.
 • YAŞ: 50 milyon yıllık
  DÖNEM: Eosen
  BULUNDUĞU YER: Kaliningrad, Rusya
  YAŞAYAN ÖRNEKLERİ: